
Autostrada va fi făcută prin parteneriat public-privat. Mai exact, constructorul va aduce banii, iar timp de 20 de ani va percepe taxă de autostradă. Este a patra tentativă de a construi şoseaua de mare viteză. Asociaţiile din domeniu critică, însă, decizia Executivului de a începe construcţia după un studiu vechi şi avertizează că proiectul va fi un dezastru ecologic pentru Valea Prahovei.
Autostrada Ploieşti-Braşov ar urma să fie primul drum de mare viteză realizat prin parteneriat public-privat. Asta înseamnă că fondurile sunt asigurate de constructor, care-şi recuperează apoi investiţia prin introducerea unei taxe de drum.
„Mă bucur să anunţ că luni se va lansa licitaţia pentru realizarea autostrăzii Ploieşti-Braşov, în parteneriat public-privat, un proiect aşteptat de mult timp şi pentru care Guvernul a făcut eforturi în ultimele luni. În termen de 30 de zile, investitori români şi străini pot depune ofertele”, a anunţat premierul Viorica Dăncilă, citată de Digi24.
Şoferii vor plăti la fiecare o sută de kilometri 6,3 euro pentru o maşină obişnuită. Taxele cresc pentru camioane şi autobuze şi ajung până la 12,6 euro.
Pentru această şosea de mare viteză, care va costa 1,3 miliarde de euro, Executivul nu se va ghida după cel mai nou studiu, ci după unul vechi, mai ieftin cu jumătate de miliard de dolari.
Varianta autostrăzii prin tuneluri a fost abandonată din cauza costurilor prea mari de execuţie. În schimb, a fost adoptat un traseu proiectat între 2002 şi 2006, un traseu care prevede o viteză maximă de 80 de km/h, de doar trei ori mai mare decât cea cu care se circulă la această oră pe DN1.
Oamenii spun că o autostradă spre munte este binevenită, dar nu au încredere că se va şi face.
Reprezentanţii ONG-urilor din domeniu critică dur soluţia parteneriatului public-privat, parteneriat ce va dura în total 44 de ani, şi precizează că se va interveni brutal asupra mediului şI turismului.
„Este din nou o poveste de adormit copii. Se alege varianta pe Valea Prahovei. Poate ar fi fost mai bună varianta pe Valea Doftanei. Acum o să mutăm cumva traficul de marfă, deci tiruri, prin zona turistică”, spune Alexandru Vălvoi, reprezentant al ONG-ului „România fără Gropi”,

